Mistrzostwa Polski

Mistrzostwa Polski Przyrzadzaniu slimakowCelem konkursu jest propagowanie i pogłębianie wiedzy na temat ślimaka, jako produkt POLSKI. Tematem przewodnim konkursu były ślimaki pasłęckie i kawior biały, POLSKIEJ marki Snails Garden by Grzegorz Skalmowski. Wsparcie merytoryczne, zapewnił Euro-Toques Polska, który ufundował nagrodę główną za I miejsce: miesięczny staż w Hiszpanii w restauracji z 3*** gwiazdkami Michelin.

Michal Syrowatka Kamil Szeremeta M G Skalmowscy SnailsGardenGoście specjalni Jury VIP:
Przewodniczący Grzegorz Skalmowski. W komisji znaleźli się także Michał Syrowatka - zdobywca pasa mistrza WBF International, Kamil Szeremeta – polski bokser, aktualny mistrz Europy w kategorii średniej.

W ich ocenie wygrał Catering Dietetyczny Kredens Smaku- Suwałki. Jury było zachwycone ślimakami w muszlach, aromatyzowane sosną z kaszą, marynowaną cukinią na musie z mango.

LOGOPolska Akademia Sztuki Kulinarnej

Za nami II Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaków oraz Owoców Goji. Nie wszyscy wiedzą, że spożycie ślimaka to również polska tradycja kulinarna. Szczególnie doceniamy więc wysiłki mające na celu promocję oraz przywrócenie tego specjału i związanych z nim tradycji do szerszej świadomości. O ślimakach w kontekście polskich tradycji kulinarnych można przeczytać już w Compendium Ferculorum, które to wydane zostało pod koniec XVII wieku i uważane jest za pierwszą polską książkę kucharską. Z punktu widzenia przygotowania i sposobu podania ślimaków, to produkt wszechstronny. Można je gotować, dusić jak i piec oraz smażyć. Mielone stanowią również bazę do pasztetów.

Jury organizatorzy mistrzostwa polski przyrzadzaniu slimakowObecnie pozyskuje się je główne poprzez hodowlę na terenie wyspecjalizowanych ferm, takich jak polska Snails Garden, ograniczając tym pozyskanie ze środowiska naturalnego. W tym miejscu warto przypomnieć, że niektórych gatunków dziko żyjących, z powodów ochrony prawnej, nie można zbierać, a ze względów ryzyka zdrowotnego nie zaleca się przygotowywania takich ślimaków na własną rękę.

Pomimo, że spożycie tego specjału budzi czasem odmienne poglądy, to obserwujemy, że pozytywny trend rośnie w siłę. Tym samym można przewidywać, że ślimaki i ich przetwory przestaną uchodzić z biegiem czasu za ekscentryczny i ekskluzywny przysmak, a wpiszą się na stałe w kulinarny krajobraz stając się tym samym bardziej popularne i przystępne dla każdego.

mistrzostwa Polski przyrzadzaniu slimakow mazurskichMistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaków oraz Owoców Goji, w których jako członek jury zasiadł przedstawiciel Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, szef kuchni Piotr Domański, doskonale wpisują się w te trendy. Zostały one zorganizowane pod patronatem starosty legionowskiego przez Centrum Integracji Społecznej w Legionowie. Sam konkurs został przeprowadzony w nowoczesnej pracowni gastronomicznej Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Serocku.

Zwycięzcami II edycji konkursu została ekipa z restauracji Piano w Lublinie - Piotr Huszcz i Katarzyna Kaczmarczyk. Gratulujemy!

źródło: Polska Akademia Sztuki Kulinarnej

Danie: ślimaki po prowansalsku na konfitowanej pietruszce . Grillowana cukinia. Blina ze ślimaków i orzechów włoskich. Marynowane łuskwiaki. Ziemniak z ogniska i pianą z piwa. Sos z goji, miodu wrzosowego i tapioka.

Premiera książki "Ślimaka Kulinarna Podróż" odbyła się na I Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaków. Zielonka koło Warszawy 2016 rok - sala bankietowa Galop Catering Artur Świerżewski.