Ślimaki nadziewane na prestiżowej liście Produktów Tradycyjnych | Snails Garden

Produkt Tradycyjny ślimaki nadziewaneNa wniosek Snails Garden ślimaki nadziewane, znalazły się na prestiżowej liście Produktów Tradycyjnych! Mieszkańcy dawnych Prus, zamieszkują obecnie na terenach trzech państw: Rosji, częściowo Litwy i Polski, głównie w naszym województwie. Podstawą diety mieszkańców Prus Wschodnich czyli Warmiaków i Mazurów były dary natury. Łączyła ich kuchnia – smaczna i prosta, przygotowywana z miejscowych produktów, pochodzących z czystych lasów, pól, rzek i jezior. Kuchnia to przede wszystkim różnorodność smaków, odzwierciedlająca historię ziem, na których mieszały się wpływy wielu grup etnicznych i kulturowych, a co za tym idzie także tradycji kulinarnych, do których można zaliczyć ślimaki. 

Wzmiankę i opis, że ślimaki robi się zwyczajnie, co sugeruje, że jest to wiedza rozpowszechniona w kontekście kulinarnym, znajdziemy w klasycznej książce z przepisami kuchni wschodniopruskiej sióstr Doennig. Z opisu wynika, że do przygotowywania potraw wykorzystywano oprócz winniczków także inne gatunki ślimaków. Natomiast na dworach biskupów warmińskich u schyłku XVII w., zachwycano się smakiem ślimaków do tego stopnia, że Jan Stanisław Zbąski (biskup warmiński), założył własną hodowlę ślimaków.

Myśl globalnie, działaj lokalnie | SNAILS GARDEN

Według raportów Europejskiej Komisji Turystyki, teraz poszukiwane są nowe miejsca-hity, które mogą być oryginalną przygodą kulinarną w Polsce. Jednym z tradycyjnych przysmaków regionu są nadziewane ślimaki.

Jak dostać się na listę ministerialną? Trzeba udowodnić, że produkt sięga swoją tradycją min. 25 lat wstecz i są na to niezbite dowody. My cofnęliśmy się w czasie o dokładnie 127 lat, aby uzyskać odpowiednią wiedzę i recepturę.

Czytaj dalej...

c_162_145_16777215_00_images_news_2019_11_08_slimaki_nadziewane_Snails_Garden.jpgWspółcześnie coraz częściej można zapoznać się ze smakiem ślimaków, podczas różnych imprez plenerowych czy sezonowej sprzedaży degustacyjnej na farmach ślimaków. Najlepszym tego przykładem jest „Dzień ślimaka”, który organizowany jest we wsi Krasin koło Pasłęka, słynącej z hodowli ślimaka. Wydarzenia takie sprzyjają integracji społeczności lokalnej i promocji takich małych miejscowości w kraju i na świecie. Wieś słynie nie tylko ze ślimaków ale jak donoszą źródła historyczne, także z wyrobów z gliny. Dlatego glina, jako podłoże dla ślimaków, nadal występująca naturalnie w okolicy, ma ogromne znacznie dla parametrów jakościowych mięsa ślimaków, których chów odbywa się tylko i wyłącznie na wolnym wybiegu w systemie ekologicznym. Chwasty jadalne, głównie mniszek lekarski, służy za pokarm, natomiast poranna rosa uzupełnia wodę.

Zapraszamy na obszerny artykuł: Dawniej ślimakami zajadano się, jak dziś schabowymi. Wbrew pozorom to tradycyjne danie! Radio ESKA

Nasza duma!

Wyróżnienie naszej marki! Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur z kosmetykami SnailsGarden ze śluzem ślimaka.
Uroda, odwaga, charyzma, ma swoje prawa ⚘ SKLEP online 24 H  - https://kremslimaka.pl/sklep/