W długi weekend ..gary słychać. Kuchnia ślimaka od rana!

kuchnia slimakaMięso ślimaka jest chude i niskokaloryczne. Jest przy tym bogate w białko, wapń, magnez, cynk i jod. Zawiera czterokrotnie większą ilość kolagenu, niż inne białka. Ślimaki podaje się głównie jako przystawkę. Zajadają się nimi - rzecz jasna – turyści we Francji, ale także Włosi, Hiszpanie, Portugalczycy… Ślimaki znane są także w Azji (kuchnia chińska i japońska) oraz w Afryce.

Co na to Polacy? Zapraszamy do nas, sami zobaczcie! Dzisiaj wyjątkowo od 11.00 gary słychać! Zapraszamy...długi weekend! Zdążycie? Długi weekend cały czas z nami. Wiecie, że Australia zabrania wywożenia muszli ślimaków. W Bistro Ślimaka po dobrej degustacji, można zabrać ze sobą. Muszla to najlepsza pamiątka z wakacji.

Muszle nadziewane, szukaj w naszym menu

 

Dołącz do nas!

e gazele snails garden skalmowski

Marka Snails Garden i linia kremów ze śluzem ślimaka "Prestige" , uzyskała statuetkę "e-Gazele Biznesu" — to ranking najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm e-commerce. Polacy pokochali zakupy w sieci, o czym świadczą dwucyfrowe wzrosty na rynku e-commerce, które utrzymują się od wielu lat, niezależnie od koniunktury gospodarczej. Zapraszamy na zakupy www.KremSlimaka.pl


 

Polecam rejs STATKIEM po trawie "Bursztyn" z Kapitanem BartkiemStatkiem po Trawie